Зниження рівня тривожності у дітей під час дистанційного навчання

Дата: 11 листопада 2021 о 08:20, Оновлено 11 листопада 2021 о 08:48
Як побороти тривожність - Студентська Соціальна Служба

Тривога – це емоційний стан, який характеризується відчуттям невизначеності, очікуванням негативних подій. Основне завдання тривоги – попередити про небезпечну подію й не допустити цього. Тривога у будь-якому віці не є чимось поганим, якщо вона допустимого рівня.

Чому інколи тривога стає надто високою? Причини тривожності в дітей: несприятливе сімейне оточення, погані стосунки з однолітками, неуспішність у школі, особливості особистості дитини (меланхолійний темперамент, вразливість тощо).

Як дізнатися, що тривога підвищена?

Фізичні ознаки тривоги: пришвидшене серцебиття й дихання, відчуття браку повітря, запаморочення, нудота, часті позиви до сечовипускання, сухість у роті, посилене потовиділення, м`язові спазми та й напруження, тремтіння, безсоння.

Психологічні ознаки тривоги: погіршення пам`яті й зосередженості, розгубленість, панічні атаки, «нав`язливі думки» про страшні об`єкти, ситуації, жорстка самокритика, напади агресії, сльозливість.

Що робити батькам?

1.Спілкубчись з дитиною, не послаблюйте авторитет інших значущих для неї  людей.

2.Будьте послідовними у своїх діях, не забороняйте дитині без причин те, що ви дозволяли раніше.

3.Враховуйте можливості дітей. Не вимагайте від них того, що вони не можуть виконати.

4.Довіряйте дитині, будьте з нею чесними і приймайте її такою, якою вона є.

5.Якщо дитині важко дається навчання, тоді допомагайте їй. Завдання мають бути посильні для дитини, щоб вона змогла їх виконати.

6.Виховуйте дитину за однією стратегією та пояснюйте їй про свої дії, ураховуючи думку дитини.

7.Давайте можливість дитині вчитися на власних помилках.

Як допомогти впоратися з тривожністю?

1.Арттерапія

Вправа «Намалюй свій страх»

Запропонуйте дитині намалювати свій страх якомога точніше, використовуючи олівці, фарби чи фломастери. Потім дайте ім`я йому, опишіть його разом з дитиною.

Попрощайтеся зі страхом і розірвіть його зі всієї сили.

До арттерапії також відноситься будь який від мистецтва. Наприклад, малювання (долонями, пальцями, кляксами, трафаретами тощо), ліплення, аплікація тощо.

2.Музикотерапія

Музика допомагає нормалізувати нервову систему, заспокоїти, знизити напругу. Можна використовувати музику для релаксації під виконання якогось завдання (наприклад, під час малювання).

3.Казкотерапія або сторітелінг

Складіть казку (молодші школярі) або історію з дитиною (старші школярі), використовуючи вигаданих персонажів, які вчаться вирішувати такі ж самі проблеми, які виникають і у дитини.

4.Дихавльні вправи

Вправа «Квадратне дихання»

Однією рукою потрібно намалювати пальцем по долоні другої руки квадрат. На вертикальних лініях вдихаємо-видихаємо, а на горизонтальних – затримуємо дихання. Надзвичайно складно одночасно дихати, малювати, думати і тривожитися, поступово діти переключать свою увагу з емоцій на дію.

5.Релаксація

Релаксація перекладається як розслаблення. Це техніка зниження фізичної напруги, що допоможе зменшити психологічне навантаження. Щоб розслабити м`язи, спершу потрібно їх напружити.

Отже, щоб розслабитися запропонуйте дитині спершу напружити м`язи рук і ніг протягом 5-10 секунд. Потім розслабитись на 5 секунд. Вправу можна повторювати до тих пір, поки дитина не переключить увагу.