Психоемоційне напруження – це стан, який може виникати як у дітей, так і в дорослих. Причиною цьому може бути стрес, емоційне перенапруження, надмірна тривога чи страх, напружені ситуації тощо.
В такому стані важко зосередитися, контролювати свої емоції, легко впасти в паніку і піддатися надмірному стресу.
Ознаки психоемоційного напруження в дітей: надмірна дратівливість, нервовість, втома, розсіяність, проблеми зі сном, істерики, поганий настрій, пригніченість.
Що робити?
- Спробуйте пошукати причину такого стану.
- Поспостерігайте за дитиною, зауважте після яких ситуацій виникає напруження. Постарайтесь уникати їх або допоможіть дитині поміняти ставлення до цих ситуацій, якщо уникнути їх не можливо. Наприклад, якщо дитина стресує через навчання, тоді постарайтеся перетворити цей процес на приємний і не обтяжливий для дитини.
- Щоб зняти нервове напруження переключіть увагу дитини на інше заняття. Наприклад, цікава гра, «мозкова зарядка», перегляд фільму або монотонна домашня робота (миття посуду або прибирання).
- Прогулянка на сонці допомагає розслабитись. За статистичними дослідженнями науковців, люди, які проводять більше часу на свіжому повітрі менше піддаються стресу.
- Послухайте улюблену музику. Австралійське дослідження показало, що прослуховування музики під час виконання складного завдання допомагає зменшити стрес, зняти тривожність, знизити тиск, нормалізувати частоту серцевих скорочень і рівень гормону стресу.
- Проводьте час з домашніми улюбленцями. Вони допоможуть не лише зняти тривогу, але й переключити увагу і гарно провести час!
Пережити стрес нам допоможуть вправи для релаксації
Вправа «Піджак на вішалці»
Зняти напруження в м’язах можна не лише, лежачи або сидячи, а й стоячи чи навіть ідучи. Для цього достатньо уявити себе «без кісток», зробленим ніби з гуми, або уявити своє тіло піджаком, що висить на вішалці. Порухайте тілом, яке, наче вільно висить на хребті. Відчуйте, як вільно гойдаються руки, плечі, тазовий пояс, коли ви рухаєте хребтом.
Коли людина хвилюється, її дихання прискорюється і стає поверхневим. Щоб не допустити надмірної емоційної реакції під час стресових ситуацій, потрібно стежити за тим, щоб дихання залишилося глибоким і повільним.
Вправа «Ритмічне дихання»
Помітивши, що ви починаєте хвилюватися, напружуватися, обурюватися, починайте дихати за таким принципом: вдихаючи, рахуйте до трьох, видихаючи, також рахуйте до трьох. Потім спробуйте зробити видих іще тривалішим: видихаючи, рахуйте до п’яти, до семи тощо.
Вправа «Рахунок»
Цю вправу можна робити в будь-якому місці. Потрібно сісти зручніше, скласти руки на колінах, поставити ноги на землю й знайти очима предмет, на якому можна зосередити свою увагу.
Почніть рахувати від 10 до 1, на кожному рахунку роблячи вдих і повільний видих. (Видих має бути помітно довше вдиху.)
Закрийте очі. Знову порахуйте від 10 до 1, затримуючи подих на кожному рахунку. Повільно видихайте, уявляючи, як з кожним видихом зменшується й нарешті зникає напруження.
Щоб знайти потрібний ритм рахунку, дихайте повільно й спокійно, відгороджуючись від усіляких хвилювань за допомогою уяви. Цей метод дуже добре послаблює стрес.
Через тиждень почніть рахувати від 20 до 1, ще через тиждень — від 30, і так до 50.
Вправа «Стирання інформації»
Розслабтеся. Заплющтеочі. Уявіть, що перед вами лежитьчистий аркуш паперу, олівці, гумка. Подумки намалюйте на аркуші негативну ситуацію, яку б вам хотілося забути. Цеможе бути реальна картинка, образна ситуація. Подумкивізьмітьгумку й послідовно «витирайте» з аркуша цю негативну інформацію, доки не зникне ця картинка. Знову заплющте очі й уявіть собі той самий аркуш паперу. Якщо картинка не зникла, знову візьміть гумку й «витирайте» її до повного зникнення.
Вправа «Майндфулнес»
Слово «майндфулнес» перекладається як «повне сприйняття». Щоб зняти надмірний стрес спробуйте зосередитися на тому, що ви робите в даний момент. При цьому прислухайтеся до тілесного чуття і того, що вас оточує. Наприклад, запропонуйте дитині провести вказівним пальцем з середини іншої долоні до кожного пальця по черзі. При цьому коли піднімаєтеся вгору до кінчика пальця вдихайте, а коли опускаєтесь видихайте.